wtorek, 7 czerwca 2022

Wiosna 2022 Magnolie w tym roku uroczo zakwitły.


Kolejna wiosna rozpoczęta zmianami: sterta kamieni czekających na swój czas znalazła inne, nowe miejsce w ogrodzie i już nie blokuje wjazdu w bramie.


Kilka metrów sześciennych kamienia czeka od lat na placu. Pomysłów jest kilka, ale nie mogą doczekać się realizacji. W planach jest obłożenie piwnicy. Ostatnio pojawiła się idea kuchni ogrodowej z piecem do pizzy i wędzarnią. Zobaczymy, może kiedyś uda się coś zmaterializować...


W tym roku pierwszy raz bajecznie zakwitła wisteria oplatająca werandę. Dostała pełno wielkich, filetowych kwiatów, które rozsiewały wokół siebie wspaniałą woń.
Po przełożeniu kamieni z boku domu powstało całkiem swobodne miejsce parkingowe, które w drugiej części dnia daje przyjemny cień i chłód w aucie.W tym sezonie skusiłem się, pierwszy raz w dziejach, na zrobienie podniesionej grządki. W wypełnionej kompostem oraz ziemią ogrodową skrzyni posadziłem flance jarmużu, porów i selerów oraz posiałem pietruszkę, marchewkę i buraki. Sporą część stanowi również cebula.


Winobluszcz przy piwnicy dostał nowe podpory. Jest nadzieja, że pnącze lepiej obrośnie betonową skorupę ziemianki i pokryje ją zielenią liści.


Porządki dotknęły również najbardziej zaniedbany kąt działki przeznaczony na składowanie drewna opałowego. Po wywiezieniu kilku taczek zeschłych liści oraz wiórów i trocin ukazał się całkiem nieźle opanowany gospodarczy zakątek.


Przy okazji ogrodowych porządków udało się pozyskać całą taczkę "własnego", samodzielnie wyprodukowanego kompostu. W ten sposób powstała kolejna "doświadczalna" grządka pod uprawę ogórków.W pierwszych dniach czerwca znalazłem chwilę, aby rozpocząć remont drewnianych konstrukcji. Na pierwszy ogień poszły słupy od zadaszenia schodów wejściowych. Od kilku lat niezabezpieczone belki i deski zaczęły niszczeć - drewnochron złuszczył się, drewno zaczęło sinieć, brzydko wyglądać i tracić swoje właściwości. Po usunięciu starej powłoki położę nową warstwę zabezpieczającej lazury.

Brak komentarzy: